Nádrž
Podmienkou spokojného života vodnej korytnačky je dostatočne veľká a správne zariadená nádrž - akvaterárium. V akvateráriu musí byť dostatok vody, aby korytnačka mohla plávať i dostatok 'pevniny', aby sa mohla sušiť.
V malej nádrži korytnačka trpí a nerastie. Kúpa väčšej nádrže je len jednorázovým výdajom. Veľa ľudí si myslí, že veľká nádrž je na údržbu časovo a finančne náročná. Nie je to pravda, ak zvolíte primerane k veľkosti nádrže aj výkon vodného filtra a ohrievača. Výkonný filter dokáže úplne vyčistiť i obrovské akvárium za niekoľko hodín. Vodu v správne čistenom akvateráriu stačí vymieňať raz za tri až štyri mesiace. Samozrejme, ak korytnačku nekŕmite priamo v nádrži, ale na kŕmenie ju umiestnite do špeciálnej nádoby. Takto obmedzíte znečistenie akvaterária.Rozmery akvaterária závisia od počtu a veľkosti chovaných korytnačiek
Zariadenie akvária
Vodné korytnačky potrebujú k životu ako vodu, tak i súš. Vo vašom akvateráriu preto musíte vytvoriť vhodné podmienky na to, aby sa korytnačka mohla úplne vysušiť. Toto dosiahnete nasledovne:
- Kamene: Okrem prirodzeného podkladu na dne nádrže umiestnime do akvária aj veľké kamene, vyčnievajúce nad hladinu. Plocha nad hladinou musí byť dostatočne veľká, aby sa na ňu korytnačka zmestila. Kamene by mali byť drsné, aby na ne mohla ľahko vyliezť a ľahko sa na nich udržať. Kamene sú najlepšie pre malé korytnačky, lebo príliš veľké kamene by mohli poškodiť, alebo rozbiť nádrž. Okrem toho veľké korytnačky dokážu vo vode pohnúť kameňmi ďaleko ťažšími ako ano sami a mohli by si ublížiť, ak by si napríklad kameň sami pustili na nohu..;]
- Korok: V akvaristikách sa predávajú kusy korku, ktoré sa nechajú buď voľne plávať na hladine, alebo sa pripevnia k nádrži pomocou prísaviek, prilepením, alebo zavesením.
Je nutné, aby sa korytnačka na suchú plochu mohla ľahko dostať. Vytvoríme prístupové plošinky z vody na súš.
Čokoľvek, čo vytvoríte, môže poslúžiť ako plošinka na sušenie korytnačky. Či vytvoríte plošinku z kúskov dreva, alebo korku, je to jedno.